Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Mide operasyonu kimler için uygundur?
Eğer Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ), 35 in üzerinde ve hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması vb… gibi hastalıklardan en az bir veya iki tanesine sahipseniz veya Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ) direkt olarak 40 ın üzerinde ise , yaşınız 18 ile 65 aralığında ve genel anestezi almanıza engel bir durum yoksa bu operasyon için uygunsunuz demektir.
Ameliyat öncesi hangi aşamalardan geçerim?
Operasyon için bize başvurduğunuz süre zarfında doktorumuz ile bir görüşme organize edilir. Daha sonra laboratuvar aşamasına geçilir ve gerekli kan testleri yapılır. Ardından karın ultrasonu , akciğer filmi , ekg tetkikleri yapıldıktan sonra sırayla dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları doktorlarımızın tarafından ayrıntılı muayeneniz gerçekleştirilir. En son endoskopiniz yapılarak Op.Dr. Cem Arslan eşliğinde genel bir değerlendirmeye alınırsınız.
Ameliyat öncesi süreç ne kadar zamanımı alır?
Tüm tetkik ve muayenelerinizin randevuları ekibimiz tarafından organize edilmekte ve belirlendiği üzere sabah saatlerinde başlanıp tahmini 3 saat süren bir birlikteliğimiz ile sonuçlanmaktadır.
Ameliyat öncesi testler için ne yapmam beklenir?
Kan, tetkik ve endoskopimiz için en az 6- 8 saatlik bir açlık gerekmektedir.
Ameliyat sonrası hastalar aşırı kilo kaybederler mi?
Hasta ideal kilosuna ulaştıktan sonra kilo verme işlemi yavaşlar ve durur.
Kilo vermeye ne zaman başlarım?
Operasyon bittikten sonra özel olarak belirlenen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk 3 ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız. Bunu takip eden aylar devamında ise sonraki 6 ayda %30 ila %35 ini ve ilk bir yıl içerisinde ise %40 ını vermiş olursunuz.
Küçültülen midem daha sonra yeniden büyür mü?
Gerek bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz operasyonlardaki tecrübe ve birikimimiz ,gerekse operasyon sonrası hasta takibimiz sayesinde büyümesi mümkün değildir.
Kilo kaybıyla birlikte vücudumda sarkmalar olur mu?
Bu süreç içerisinde gerçekleşecek doğal sarkmalar ameliyattan 1-2 hafta sonra alınmaya başlanacak hafif spor eşliğinde minimuma indirilebilir.
İş hayatıma ne zaman başlaya bilirim?
Gerekli yapılacak kontrollerimizden sonra her hangi bir problem görülmez ise 1 hafta sonra işe dönülebilir.
Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalır mıyım?
Yüksek riskli hastalar dışında kalan hasta grubunda yoğun bakımda takip gerekmez.
Daha önce geçirdiğim ameliyatların bu operasyon için bir engel teşkil eder mi?
Çok eski yıllara dönük geçirdiğiniz operasyonları dahi doktorumuzla paylaşmalısınız bu hekimimizin sizin hakkınızda tüm bilgiye sahip olması operasyon sürecinde yardımcı bilgi niteliğindedir fakat geçmişte olunan ameliyatlar(apandist, sezeryan , kapalı operasyonlar,karın bölgesi dışında kalan ameliyatlar vb…) engel teşkil etmemektedir.
Refakatçı çağırmak zorunda mıyım ?
Evet. Operasyon sonrası en az bir hasta yakınının hastamıza refakat etmesini istemekteyiz.
Ameliyattan sonra takibim sürdürülecek mi?
Kesinlikle evet. Hastaneden çıkış yapıp ev istirahatine geçtiğiniz aşamada rutin kontrolleriniz yapılabilmesi için ameliyat sonrası süreçte; Doktorumuz , diyetisyenimiz, koordinatörümüz ve sekreterimiz sizinle iletişim halinde olacaklardır.
Lakoroskopik Ameliyatın Faydaları Nelerdir?
* Küçük kes ile müdahale
* Yara enfeksiyon riskinin azlığı
* Daha kısa hastanede konaklama
* Erken iyileşme süreci
* Çok daha az ağrı
* Ağrı kesicilere daha az ihtiyaç
* Vücutta büyük kesilerin olmaması nedeni ile daha kozmetik

Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından gelen hastalarda ameliyat programı nasıl oluyor?
Hasta geldiği gün sabahı hastaneye yatırılıyor. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra herhangibir engel teşkil edecek durumu yoksa operasyona alınıyor. Operasyonun 2. gününde kontrol filmi çekilerek , uygulayacağı diyet listesi hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor. Operasyonun 3. gününde hastaneden taburcu edilerek evine geri dönebiliyor.
Hastaya uygun ameliyat yöntemine nasıl karar veriliyor?
Eğer hastanın kontrolsüz şeker hastalığı varsa (insülin kullandığı halde şeker ve HbA1c değerleri çok yüksek seyrediyorsa) , endoskopisinde mide fıtığı veya reflüye bağlı şiddetli yemek borusu iltahabı (özefajit) saptanırsa bu hastalara gastrik(mide) bypass ı yapmak daha uygundur. Eğer hastanın tetkik ve endoskopisinde herhangi bir sıkıntı yoksa tüp mide uygulanabilir.
Operasyon sonrası ne zaman uçağa binebilirim?
Hastaneden taburcu olduğunuz anda uçağa binebilirsiniz.
Ameliyat sonrası diyet programı nasıl olacak?
Operasyon sonrası ilk 1 ay sıvı gıdalarla ; 2. ay püre tarzı besinlerle beslenilir. 3.ayın başında diyetisyenimizin kontrolü altında katı gıdalara başlanır.Buradaki amaç hastanın hızlı kilo vermesini sağlamak değil; oluşturduğumuz mide hacminin sabit kalmasını sağlayarak büyümesini engellemektir.
Operasyon sonrası normal yaşantıya ne zaman dönülür?
Bu kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte , operasyon kapalı(laparoskopik) yöntemle yapıldığı için ve hastanede kalış süresi kısaldığı için , kişi genelde operasyonun 4-7. günü normal yaşantısına geri dönebilmektedir.
Operasyon sonrası kilo verme sürecim nasıl olacak?
Kilo verme hızı yaşa ve kişinin metabolizma hızına bağlı olarak değişebilmekle beraber , operasyonun ilk 3-4 ayında hasta hızlı bir şekilde kilo vermektedir. Kilo verdikçe ilerleyen aylardaki kilo verme hızı yavaşlayacak hatta bazı dönemlerde normal olarak duraksayabilecektir. İlerleyen aylardaki en önemli etmen hastanın değişen yaşam tarzı ve beslenme düzenini benimseyip , bu düzene uymasıdır.Bu dönemlerde hasta düzenli olarak kontrole çağrılarak desteklenir. Verilen önerilere ve yaşam tarzı değişikliğine uyan hastalar 1 .yıl içersinde fazla kilolarının %70 ini verebilmektedir.
Ameliyattan sonra ne zaman hamile kalabilirim?
Operasyon sonrası ilk 12 ay hastanın gebe kalması önerilmez.
Ameliyat sonrası şeker hastalığından kurtulurmuyum?
Morbid obeziteye(aşırı şişmanlık) bağlı tip 2 şeker hastalığı olanlarda tüp mide operasyonu sonrası %70 oranında tam iyileşme görülebilmektedir; eğer hastanın insülin kullandığı halde kontrolsüz şeker hastalığı varsa veya vücut kitle indeksi düşük ,tip 2 şeker hastasıysa bu gruba metabolik cerrahi uygulamak daha doğru olacaktır.Metabolik cerrahi ile %90 na varan oranlarda tam iyileşme görülebilmektedir.
Operasyon sonrası uyku apne hastalığım geçer mi?
Ameliyat sonrası uyku apne hastalığında %60 oranında tam iyileşme görülmektedir.
Operasyon sonrası hipertansiyon(yüksek tansiyon) hastalığım geçer mi?
Ameliyat sonrası yüksek tansiyon hastalığında %60 oranında tam iyileşme görülmektedir.
Ameliyattan ne kadar süre sonra egzersizlere başlayabilirim?
Operasyondan 1 hafta sonra hafif egzersizlere (yürüyüş,koşu,bisiklet vb….) başlanabilir. Ağır egzersizlere ameliyatın 6-8. haftasında başlanması önerilir. Vücut kitle indeksi çok yüksek olan hastalarda ağır egzersizlere daha geç (makul ölçüde kilo verdikten sonra) başlanır.
Operasyon sonrası kilo verme ile birlikte vücudumda sarkmalar olur mu?
Genç hastalar deri gerginliklerini korudukları için genelde sarkma yaşamazlar . Sarkma olsa bile genel olmaz , vücudun belirli bölgelerinde olur. Asıl problem 30 – 40 lı yaşlardan sonra başlar; çünkü deri elastikiyetini kaybeder. Kilo verme sonrası sarkma yaşayan hastalar , kilosu sabit kaldıktan sonraki 12 ay veya obezite ameliyatı sonrası 2-3 sene takip edildikten sonra plastik cerrahi bölüme yönlendirilir. Kilo verme sürecinin devam ettiği dönemde sarkma için ameliyat olmaları önerilmez.
WhatsApp chat